United Chemi-Con ESMH160VNN153MQ30T
ESMH160VNN153MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH160VNN153MQ30T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
ESMH160VNN153MQ30T.pdf
Availability of ESMH160VNN153MQ30T
QUANTITY
ESMH160VNN153MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH160VNN153MQ30T
Internal Part NumberEIS-ESMH160VNN153MQ30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH160VNN153MQ30T
Related LinksESMH160VN, ESMH160VNN153MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH160VNN153MQ30T Details Description
Related parts for ESMH160VNN153MQ30T
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .75W STER AB 32TQFN datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH 48LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT ORN 0.52" CC datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.25W DO213AB datasheet.pdf