United Chemi-Con ESMH201VNN222MA50T
ESMH201VNN222MA50T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH201VNN222MA50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ESMH201VNN222MA50T.pdf
Availability of ESMH201VNN222MA50T
QUANTITY
ESMH201VNN222MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH201VNN222MA50T
Internal Part NumberEIS-ESMH201VNN222MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.92A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH201VNN222MA50T
Related LinksESMH201VN, ESMH201VNN222MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH201VNN222MA50T Details Description
Related parts for ESMH201VNN222MA50T
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 14-18AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 500MA 15W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 50W datasheet.pdf