United Chemi-Con ESMH250VSN123MQ35S
ESMH250VSN123MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH250VSN123MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
ESMH250VSN123MQ35S.pdf
Availability of ESMH250VSN123MQ35S
QUANTITY
ESMH250VSN123MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH250VSN123MQ35S
Internal Part NumberEIS-ESMH250VSN123MQ35S
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.43A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH250VSN123MQ35S
Related LinksESMH250VS, ESMH250VSN123MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH250VSN123MQ35S Details Description
Related parts for ESMH250VSN123MQ35S
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf