United Chemi-Con ESMH251VNN471MQ35T
ESMH251VNN471MQ35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH251VNN471MQ35T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ESMH251VNN471MQ35T.pdf
Availability of ESMH251VNN471MQ35T
QUANTITY
ESMH251VNN471MQ35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH251VNN471MQ35T
Internal Part NumberEIS-ESMH251VNN471MQ35T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH251VNN471MQ35T
Related LinksESMH251VN, ESMH251VNN471MQ35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH251VNN471MQ35T Details Description
Related parts for ESMH251VNN471MQ35T
Connector Header 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262 datasheet.pdf
IC SCHMT TRIG BUFF/DVR 8B 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 12.12"L X 12"W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf