United Chemi-Con ESMH350VSN123MR35T
ESMH350VSN123MR35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSN123MR35T
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSN123MR35T.pdf
Availability of ESMH350VSN123MR35T
QUANTITY
ESMH350VSN123MR35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSN123MR35T
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSN123MR35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.01A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSN123MR35T
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSN123MR35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSN123MR35T Details Description
Related parts for ESMH350VSN123MR35T
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 32 POS .4MM BTB datasheet.pdf
IC PS CTLR PWM DUAL 40-TQFN datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA 60" RED datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf