United Chemi-Con ESMH350VSN682MP40T
ESMH350VSN682MP40T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSN682MP40T
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSN682MP40T.pdf
Availability of ESMH350VSN682MP40T
QUANTITY
ESMH350VSN682MP40T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSN682MP40T
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSN682MP40T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSN682MP40T
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSN682MP40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSN682MP40T Details Description
Related parts for ESMH350VSN682MP40T
RES SMD 237 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
Crystal 33.8688MHz 45ppm 6pF 100 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 285MA 1.21 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 34 POS datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
ICL 2 OHM 15% 18A datasheet.pdf