United Chemi-Con ESMH350VSS103MA25S
ESMH350VSS103MA25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSS103MA25S
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSS103MA25S.pdf
Availability of ESMH350VSS103MA25S
QUANTITY
ESMH350VSS103MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSS103MA25S
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSS103MA25S
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.02A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSS103MA25S
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSS103MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSS103MA25S Details Description
Related parts for ESMH350VSS103MA25S
RES SMD 0.24 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK COMBO VERT UNSHLD datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 220V CHAS datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS DUAL CDMA datasheet.pdf
MODEM V.92 DATA/FAX/VOICE WORLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf