United Chemi-Con ESMH401VNN471MA40T
ESMH401VNN471MA40T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH401VNN471MA40T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ESMH401VNN471MA40T.pdf
Availability of ESMH401VNN471MA40T
QUANTITY
ESMH401VNN471MA40T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH401VNN471MA40T
Internal Part NumberEIS-ESMH401VNN471MA40T
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.39A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH401VNN471MA40T
Related LinksESMH401VN, ESMH401VNN471MA40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH401VNN471MA40T Details Description
Related parts for ESMH401VNN471MA40T
BUTTON SW PCB SPDT 3A 150GF 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP D LATCH 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C SHIELDED datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CORROSION PROTECTION KIT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M PC PC CL M3 datasheet.pdf