United Chemi-Con ESMH500VNN472MA20T
ESMH500VNN472MA20T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH500VNN472MA20T
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ESMH500VNN472MA20T.pdf
Availability of ESMH500VNN472MA20T
QUANTITY
ESMH500VNN472MA20T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH500VNN472MA20T
Internal Part NumberEIS-ESMH500VNN472MA20T
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH500VNN472MA20T
Related LinksESMH500VN, ESMH500VNN472MA20T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH500VNN472MA20T Details Description
Related parts for ESMH500VNN472MA20T
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RACK STEEL 16.1X21.1X24.7 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MINI MAC DIE (UPPER INS.) datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf