United Chemi-Con ESMH500VNN472MR25S
ESMH500VNN472MR25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH500VNN472MR25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ESMH500VNN472MR25S.pdf
Availability of ESMH500VNN472MR25S
QUANTITY
ESMH500VNN472MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH500VNN472MR25S
Internal Part NumberEIS-ESMH500VNN472MR25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.81A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH500VNN472MR25S
Related LinksESMH500VN, ESMH500VNN472MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH500VNN472MR25S Details Description
Related parts for ESMH500VNN472MR25S
BOARD PROGRAMMING FOR ST7 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EEPR 8SOIC datasheet.pdf
IC GPS RECEIVER UNIV 28TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
AIR CONDITIONER 7500BTU SIDE MT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf