United Chemi-Con ESMH500VSN682MR35T
ESMH500VSN682MR35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH500VSN682MR35T
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ESMH500VSN682MR35T.pdf
Availability of ESMH500VSN682MR35T
QUANTITY
ESMH500VSN682MR35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH500VSN682MR35T
Internal Part NumberEIS-ESMH500VSN682MR35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH500VSN682MR35T
Related LinksESMH500VS, ESMH500VSN682MR35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH500VSN682MR35T Details Description
Related parts for ESMH500VSN682MR35T
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONDUCT MARKER CARRIER CLOSED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/S datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf