United Chemi-Con ESMH500VSN822MR40T
ESMH500VSN822MR40T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH500VSN822MR40T
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ESMH500VSN822MR40T.pdf
Availability of ESMH500VSN822MR40T
QUANTITY
ESMH500VSN822MR40T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH500VSN822MR40T
Internal Part NumberEIS-ESMH500VSN822MR40T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.36A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH500VSN822MR40T
Related LinksESMH500VS, ESMH500VSN822MR40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH500VSN822MR40T Details Description
Related parts for ESMH500VSN822MR40T
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 0606 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
MOD IPM DUAL 1200V 100A datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN MAGJACK 16PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BROAD AREA LINEAR ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf