United Chemi-Con ESMH630VSN272MQ25T
ESMH630VSN272MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH630VSN272MQ25T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ESMH630VSN272MQ25T.pdf
Availability of ESMH630VSN272MQ25T
QUANTITY
ESMH630VSN272MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH630VSN272MQ25T
Internal Part NumberEIS-ESMH630VSN272MQ25T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH630VSN272MQ25T
Related LinksESMH630VS, ESMH630VSN272MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH630VSN272MQ25T Details Description
Related parts for ESMH630VSN272MQ25T
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SER HERMETIC UL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf