United Chemi-Con ESMH630VSN392MA25W
ESMH630VSN392MA25W picture photo
Mfg. Part Number
ESMH630VSN392MA25W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
ESMH630VSN392MA25W.pdf
Availability of ESMH630VSN392MA25W
QUANTITY
ESMH630VSN392MA25W Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH630VSN392MA25W
Internal Part NumberEIS-ESMH630VSN392MA25W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)