United Chemi-Con ESMH6R3VNN273MQ30T
ESMH6R3VNN273MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH6R3VNN273MQ30T
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
ESMH6R3VNN273MQ30T.pdf
Availability of ESMH6R3VNN273MQ30T
QUANTITY
ESMH6R3VNN273MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH6R3VNN273MQ30T
Internal Part NumberEIS-ESMH6R3VNN273MQ30T
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)37 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH6R3VNN273MQ30T
Related LinksESMH6R3VN, ESMH6R3VNN273MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH6R3VNN273MQ30T Details Description
Related parts for ESMH6R3VNN273MQ30T
CONN RCPT 150POS R/A .100 T/H datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST 0.6A datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf