United Chemi-Con ESMH800VNN472MA30S
ESMH800VNN472MA30S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH800VNN472MA30S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ESMH800VNN472MA30S.pdf
Availability of ESMH800VNN472MA30S
QUANTITY
ESMH800VNN472MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH800VNN472MA30S
Internal Part NumberEIS-ESMH800VNN472MA30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.09A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH800VNN472MA30S
Related LinksESMH800VN, ESMH800VNN472MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH800VNN472MA30S Details Description
Related parts for ESMH800VNN472MA30S
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADC101C02X datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 650V TO247 datasheet.pdf