United Chemi-Con ESMH800VRD123MA63S
ESMH800VRD123MA63S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH800VRD123MA63S
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
ESMH800VRD123MA63S.pdf
Availability of ESMH800VRD123MA63S
QUANTITY
ESMH800VRD123MA63S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH800VRD123MA63S
Internal Part NumberEIS-ESMH800VRD123MA63S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)21 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.9A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH800VRD123MA63S
Related LinksESMH800VR, ESMH800VRD123MA63S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH800VRD123MA63S Details Description
Related parts for ESMH800VRD123MA63S
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS R/A REV PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES ZERO OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf