United Chemi-Con ESMM201VSN182MA40S
ESMM201VSN182MA40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMM201VSN182MA40S
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ESMM201VSN182MA40S.pdf
Availability of ESMM201VSN182MA40S
QUANTITY
ESMM201VSN182MA40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMM201VSN182MA40S
Internal Part NumberEIS-ESMM201VSN182MA40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMM
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)138 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.59A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMM201VSN182MA40S
Related LinksESMM201VS, ESMM201VSN182MA40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMM201VSN182MA40S Details Description
Related parts for ESMM201VSN182MA40S
MOD PWR INLET STD FILTER 1A PNL datasheet.pdf
IC FM-IF NARROW BAND LP 16-DMP datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 2W 4525 datasheet.pdf
IC SW SERIAL OCTAL 32SOIC datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 33P 152MM datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf