United Chemi-Con ESMQ101VSD502MA40S
ESMQ101VSD502MA40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ101VSD502MA40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5000UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
ESMQ101VSD502MA40S.pdf
Availability of ESMQ101VSD502MA40S
QUANTITY
ESMQ101VSD502MA40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ101VSD502MA40S
Internal Part NumberEIS-ESMQ101VSD502MA40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance5000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ101VSD502MA40S
Related LinksESMQ101VS, ESMQ101VSD502MA40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ101VSD502MA40S Details Description
Related parts for ESMQ101VSD502MA40S
CONN HEADER 15POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-9VOUT 1W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A TO220AB datasheet.pdf