United Chemi-Con ESMQ160EC3682ML25S
ESMQ160EC3682ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ160EC3682ML25S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ160EC3682ML25S.pdf
Availability of ESMQ160EC3682ML25S
QUANTITY
ESMQ160EC3682ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ160EC3682ML25S
Internal Part NumberEIS-ESMQ160EC3682ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ160EC3682ML25S
Related LinksESMQ160EC, ESMQ160EC3682ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ160EC3682ML25S Details Description
Related parts for ESMQ160EC3682ML25S
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE PNL MNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SBL12(N) datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf