United Chemi-Con ESMQ160ELL222MJ20S
ESMQ160ELL222MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ160ELL222MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ160ELL222MJ20S.pdf
Availability of ESMQ160ELL222MJ20S
QUANTITY
ESMQ160ELL222MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ160ELL222MJ20S
Internal Part NumberEIS-ESMQ160ELL222MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)