United Chemi-Con ESMQ160ELL331MF11D
ESMQ160ELL331MF11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ160ELL331MF11D
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ160ELL331MF11D.pdf
Availability of ESMQ160ELL331MF11D
QUANTITY
ESMQ160ELL331MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ160ELL331MF11D
Internal Part NumberEIS-ESMQ160ELL331MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ160ELL331MF11D
Related LinksESMQ160EL, ESMQ160ELL331MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ160ELL331MF11D Details Description
Related parts for ESMQ160ELL331MF11D
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECEIVER FOR E35-FT11 THRU-BEAM datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE 175A 700V NON STD FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
FUSE 400A datasheet.pdf