United Chemi-Con ESMQ201ELL100MHB5D
ESMQ201ELL100MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ201ELL100MHB5D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ201ELL100MHB5D.pdf
Availability of ESMQ201ELL100MHB5D
QUANTITY
ESMQ201ELL100MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ201ELL100MHB5D
Internal Part NumberEIS-ESMQ201ELL100MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ201ELL100MHB5D
Related LinksESMQ201EL, ESMQ201ELL100MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ201ELL100MHB5D Details Description
Related parts for ESMQ201ELL100MHB5D
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG-59 48" datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DB 2P MSPG RED 3' CHAIN datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8HTSOP-J datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN DSUB 78POS M H.D R/A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf