United Chemi-Con ESMQ201ELL101ML25S
ESMQ201ELL101ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ201ELL101ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ201ELL101ML25S.pdf
Availability of ESMQ201ELL101ML25S
QUANTITY
ESMQ201ELL101ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ201ELL101ML25S
Internal Part NumberEIS-ESMQ201ELL101ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ201ELL101ML25S
Related LinksESMQ201EL, ESMQ201ELL101ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ201ELL101ML25S Details Description
Related parts for ESMQ201ELL101ML25S
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 180A SP6 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 10W datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 70MA 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
220UF 25V 12,9X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf