United Chemi-Con ESMQ201ELL3R3MF11D
ESMQ201ELL3R3MF11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ201ELL3R3MF11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ201ELL3R3MF11D.pdf
Availability of ESMQ201ELL3R3MF11D
QUANTITY
ESMQ201ELL3R3MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ201ELL3R3MF11D
Internal Part NumberEIS-ESMQ201ELL3R3MF11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ201ELL3R3MF11D
Related LinksESMQ201EL, ESMQ201ELL3R3MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ201ELL3R3MF11D Details Description
Related parts for ESMQ201ELL3R3MF11D
CONN RECPT 40POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 9-35PF 200V TH datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 344 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 3-6 datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
02 MODII HDR DRST B/A 100 W/HD datasheet.pdf