United Chemi-Con ESMQ201VSN471MP30S
ESMQ201VSN471MP30S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ201VSN471MP30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
ESMQ201VSN471MP30S.pdf
Availability of ESMQ201VSN471MP30S
QUANTITY
ESMQ201VSN471MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ201VSN471MP30S
Internal Part NumberEIS-ESMQ201VSN471MP30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ201VSN471MP30S
Related LinksESMQ201VS, ESMQ201VSN471MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ201VSN471MP30S Details Description
Related parts for ESMQ201VSN471MP30S
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU OD 3.08V SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC DDR PLL ZD BUFFER 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
XLAMP XP-E LED RED-ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf