United Chemi-Con ESMQ350ELL102MK20S
ESMQ350ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ350ELL102MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ350ELL102MK20S.pdf
Availability of ESMQ350ELL102MK20S
QUANTITY
ESMQ350ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ350ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-ESMQ350ELL102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ350ELL102MK20S
Related LinksESMQ350EL, ESMQ350ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ350ELL102MK20S Details Description
Related parts for ESMQ350ELL102MK20S
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 7POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD123 datasheet.pdf