United Chemi-Con ESMQ630ELL221MJ16S
ESMQ630ELL221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ630ELL221MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ630ELL221MJ16S.pdf
Availability of ESMQ630ELL221MJ16S
QUANTITY
ESMQ630ELL221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ630ELL221MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMQ630ELL221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ630ELL221MJ16S
Related LinksESMQ630EL, ESMQ630ELL221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ630ELL221MJ16S Details Description
Related parts for ESMQ630ELL221MJ16S
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 30mA Signage 40-TQFN-EP (6x6) datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10PF 3KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 856 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V SMD datasheet.pdf