Amphenol Pcd ESMT06150
ESMT06150 picture photo
Mfg. Part Number
ESMT06150
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 6POS 5MM R/A BK
Datasheet Download
ESMT06150.pdf
Availability of ESMT06150
QUANTITY
ESMT06150 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMT06150
Internal Part NumberEIS-ESMT06150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESMT
PackagingTray
Number of Levels2
Positions Per Level3
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current17.5A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMT06150
Related LinksESMT, ESMT06150 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESMT06150 Details Description
Related parts for ESMT06150
RECTIFIER BRIDGE 4A 100V GBL datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL 29POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 18.2VWM 33.3VC SQMELF datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24.89V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf