Samtec, Inc. ESQT-108-03-M-S-350
ESQT-108-03-M-S-350 picture photo
Mfg. Part Number
ESQT-108-03-M-S-350
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Elevated Socket 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
ESQT-108-03-M-S-350.pdf
Availability of ESQT-108-03-M-S-350
QUANTITY
ESQT-108-03-M-S-350 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESQT-108-03-M-S-350
Internal Part NumberEIS-ESQT-108-03-M-S-350
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesFleXYZ™ ESQT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Elevated Socket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESQT-108-03-M-S-350
Related LinksESQT-108-, ESQT-108-03-M-S-350 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ESQT-108-03-M-S-350 Details Description
Related parts for ESQT-108-03-M-S-350
DIODE MODULE 30V 80A TO249AA datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC USB TXRX W/DETECT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG29 datasheet.pdf
RES 62 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf