Rohm Semiconductor ESR01MZPF2702
ESR01MZPF2702 picture photo
Mfg. Part Number
ESR01MZPF2702
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 1% 1/5W 0402
Datasheet Download
ESR01MZPF2702.pdf
Availability of ESR01MZPF2702
QUANTITY
ESR01MZPF2702 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR01MZPF2702
Internal Part NumberEIS-ESR01MZPF2702
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAnti-Surge ESR Series Resistors
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR01MZPF2702
Related LinksESR01M, ESR01MZPF2702 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR01MZPF2702 Details Description
Related parts for ESR01MZPF2702
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI-D 36POS R/A RECPT datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3" X 5YD datasheet.pdf
LED IND 8MM YLW 24VDC 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf