Rohm Semiconductor ESR01MZPJ105
ESR01MZPJ105 picture photo
Mfg. Part Number
ESR01MZPJ105
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/5W 0402
Datasheet Download
ESR01MZPJ105.pdf
Availability of ESR01MZPJ105
QUANTITY
ESR01MZPJ105 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR01MZPJ105
Internal Part NumberEIS-ESR01MZPJ105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR01MZPJ105
Related LinksESR01M, ESR01MZPJ105 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR01MZPJ105 Details Description
Related parts for ESR01MZPJ105
KIT CAPACITOR 3.3-10F datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 5A TO-92 datasheet.pdf
CABLE ASSY FMALE SGL END 3POS 5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 9V OUT datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER VR12.5 8DFN datasheet.pdf
WHITE HOOK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf