Rohm Semiconductor ESR01MZPJ105
ESR01MZPJ105 picture photo
Mfg. Part Number
ESR01MZPJ105
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/5W 0402
Datasheet Download
ESR01MZPJ105.pdf
Availability of ESR01MZPJ105
QUANTITY
ESR01MZPJ105 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR01MZPJ105
Internal Part NumberEIS-ESR01MZPJ105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR01MZPJ105
Related LinksESR01M, ESR01MZPJ105 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR01MZPJ105 Details Description
Related parts for ESR01MZPJ105
IONIZER BLOWER BENCH 220V NIST datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 8DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 11-20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 370MSPS 56QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8MSOP datasheet.pdf