Rohm Semiconductor ESR03EZPF1202
ESR03EZPF1202 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1202
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1202.pdf
Availability of ESR03EZPF1202
QUANTITY
ESR03EZPF1202 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1202
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1202
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1202
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1202 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1202
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 4V 30MA SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 24POS FOR 2MM SKT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf