Rohm Semiconductor ESR03EZPF1204
ESR03EZPF1204 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1204
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1204.pdf
Availability of ESR03EZPF1204
QUANTITY
ESR03EZPF1204 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1204
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1204
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1204 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1204 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1204
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf