Rohm Semiconductor ESR03EZPF12R0
ESR03EZPF12R0 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF12R0
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF12R0.pdf
Availability of ESR03EZPF12R0
QUANTITY
ESR03EZPF12R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF12R0
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF12R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF12R0
Related LinksESR03E, ESR03EZPF12R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF12R0 Details Description
Related parts for ESR03EZPF12R0
MOUNTING BRACKET FOR 25/50W RES datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM2684 datasheet.pdf
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER AU-G 32CKT datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf