Rohm Semiconductor ESR03EZPF1500
ESR03EZPF1500 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1500.pdf
Availability of ESR03EZPF1500
QUANTITY
ESR03EZPF1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1500
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1500
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1500 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1500
IC AMP RF N-CHAN 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 5MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET 3N-CH 600V 0.08A 8DIP datasheet.pdf
CONN 8POS 0.8MM SMT datasheet.pdf