Rohm Semiconductor ESR03EZPF1603
ESR03EZPF1603 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF1603
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF1603.pdf
Availability of ESR03EZPF1603
QUANTITY
ESR03EZPF1603 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF1603
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF1603
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF1603
Related LinksESR03E, ESR03EZPF1603 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF1603 Details Description
Related parts for ESR03EZPF1603
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 14W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 24A 3.21 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GUARD FRONT datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 3 ROW 165 POS NYETA datasheet.pdf