Rohm Semiconductor ESR03EZPF3R60
ESR03EZPF3R60 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF3R60
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF3R60.pdf
Availability of ESR03EZPF3R60
QUANTITY
ESR03EZPF3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF3R60
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF3R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF3R60
Related LinksESR03E, ESR03EZPF3R60 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF3R60 Details Description
Related parts for ESR03EZPF3R60
CONN TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf