Rohm Semiconductor ESR03EZPF56R0
ESR03EZPF56R0 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF56R0
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF56R0.pdf
Availability of ESR03EZPF56R0
QUANTITY
ESR03EZPF56R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF56R0
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF56R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF56R0
Related LinksESR03E, ESR03EZPF56R0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF56R0 Details Description
Related parts for ESR03EZPF56R0
IC REG LDO 1.5V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf