Rohm Semiconductor ESR03EZPF8203
ESR03EZPF8203 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPF8203
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPF8203.pdf
Availability of ESR03EZPF8203
QUANTITY
ESR03EZPF8203 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPF8203
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPF8203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPF8203
Related LinksESR03E, ESR03EZPF8203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPF8203 Details Description
Related parts for ESR03EZPF8203
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM YELLOW datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 5DBI SMA MALE datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16SMD datasheet.pdf
4 IN TERM MOD MOUNTING T datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf