Rohm Semiconductor ESR03EZPJ113
ESR03EZPJ113 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ113
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ113.pdf
Availability of ESR03EZPJ113
QUANTITY
ESR03EZPJ113 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ113
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ113
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ113
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ113 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ113 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ113
OPTOISO 5.3KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC DC/DC BUCK CTRLR 1PH 48-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 20TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO CROSSPOINT SWIT 44PLCC datasheet.pdf
CLOSE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf