Rohm Semiconductor ESR03EZPJ200
ESR03EZPJ200 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ200.pdf
Availability of ESR03EZPJ200
QUANTITY
ESR03EZPJ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ200
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ200
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ200 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ200
CONN PLUG 2POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 27COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN BKWY 13 CKT datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf