Rohm Semiconductor ESR03EZPJ202
ESR03EZPJ202 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ202
Brief Description
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ202.pdf
Availability of ESR03EZPJ202
QUANTITY
ESR03EZPJ202 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ202
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ202
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ202
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ202 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ202 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ202
JUMPER-H2730TR/C2040Y/X 12" datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
OSC TCXO 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf