Rohm Semiconductor ESR03EZPJ203
ESR03EZPJ203 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ203
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ203.pdf
Availability of ESR03EZPJ203
QUANTITY
ESR03EZPJ203 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ203
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ203
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ203 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ203
CONN IDC SKT 30POS W/POL GOLD datasheet.pdf
RES 400M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 16SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRG DL SOT70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf