Rohm Semiconductor ESR03EZPJ203
ESR03EZPJ203 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ203
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ203.pdf
Availability of ESR03EZPJ203
QUANTITY
ESR03EZPJ203 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ203
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ203
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ203
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ203 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ203 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ203
EVALUATION BOARD FOR LM2621 datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL DEVICE HOLDER (25) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
MX150 BACKSHELL RCPT 2X3 W/RIB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf