Rohm Semiconductor ESR03EZPJ302
ESR03EZPJ302 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ302
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ302.pdf
Availability of ESR03EZPJ302
QUANTITY
ESR03EZPJ302 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ302
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ302
Featured ProductROHM Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ302
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ302 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ302 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ302
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY 5V 3.5% SIP datasheet.pdf
IC CTRLR CAP CHRGR 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638250700 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
DSub Connector Receptacle, Female Sockets 17 (15 + 2 Power) Position Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 320MA 2.004 OHM datasheet.pdf