Rohm Semiconductor ESR03EZPJ390
ESR03EZPJ390 picture photo
Mfg. Part Number
ESR03EZPJ390
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
ESR03EZPJ390.pdf
Availability of ESR03EZPJ390
QUANTITY
ESR03EZPJ390 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR03EZPJ390
Internal Part NumberEIS-ESR03EZPJ390
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR03EZPJ390
Related LinksESR03E, ESR03EZPJ390 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR03EZPJ390 Details Description
Related parts for ESR03EZPJ390
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 34PS DL TIN PCB datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC CTLR PWM INTEL IMVP6 32TQFN datasheet.pdf
IC MIXER DBL-BAL MMIC 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 75POS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf