Rohm Semiconductor ESR10EZPF1543
ESR10EZPF1543 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1543
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1543.pdf
Availability of ESR10EZPF1543
QUANTITY
ESR10EZPF1543 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1543
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1543
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1543
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1543 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1543 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1543
CONN HDR 20POS DUAL R/A 15GOLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 16-WQFN (3x3) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf