Rohm Semiconductor ESR10EZPF1912
ESR10EZPF1912 picture photo
Mfg. Part Number
ESR10EZPF1912
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 1% 0.4W 0805
Datasheet Download
ESR10EZPF1912.pdf
Availability of ESR10EZPF1912
QUANTITY
ESR10EZPF1912 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESR10EZPF1912
Internal Part NumberEIS-ESR10EZPF1912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Anti-Surge ESR Series Resistors
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesESR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESR10EZPF1912
Related LinksESR10E, ESR10EZPF1912 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ESR10EZPF1912 Details Description
Related parts for ESR10EZPF1912
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG BST ADJ/PROG 0.75A 8UMAX datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 15MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf